Odpady weterynaryjne

Odpady weterynaryjne powstają w związku z przeprowadzaniem badań oraz leczeniem zwierząt. Pozostałości te mogą być zakaźne oraz niebezpieczne, dlatego podlegają przepisom dotyczącym ich zbiórki i unieszkodliwiania. Do odpadów weterynaryjnych zaliczamy m.in.:

  • odpady stosowane w diagnozowaniu i leczeniu weterynaryjnym,
  • narzędzia chirurgiczne w tym strzykawki,
  • zainfekowane materiały chorobotwórcze,
  • rękawiczki jednorazowego użytku,
  • leki cytotoksyczne,
  • zwierzęta padłe oraz ubite z konieczności oraz te, które stanowią szczególne niebezpieczeństwo toksykologiczne,
  • tkanki zwierzęce.

Jak należy gospodarować odpadami weterynaryjnymi?

Lekarze weterynarii są odpowiedzialni za odpady i muszą przestrzegać wielu zasad związanych z ich bezpiecznym gromadzeniem. W przypadku odpadów zakaźnych należy umieszczać je w jednorazowych pojemnikach, które są odporne na działanie wilgoci i przekłucia. Odpady weterynaryjne można również umieszczać w jednorazowych workach wyprodukowanych z folii propylenowej (worki w kolorze czerwonym). Wówczas uzupełnia się je do 2/3 ich objętości, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne zapięcie. Kolejnym zaleceniem jest odpowiednie oznaczenie worków i pudełek. Niezbędne jest m.in. zaznaczenie kodu odpadów, siedziby ich wytworzenia, a także daty zamknięcia. Dodatkowo czas magazynowania odpadów weterynaryjnych – tylko w odpowiednich pomieszczeniach – nie może przekraczać 48 godzin (w przypadku niektórych z nich może być to do 30 dni).

Nasza firma zajmuje się również konsultingiem, jeśli więc potrzebują Państwo dodatkowych informacji odnośnie tego, jak prawidłowo gromadzić, oznakowywać i przechowywać odpady weterynaryjne, zachęcamy do kontaktu.

Facebook

Zapraszamy do odwiedzenia naszego profilu na portalu facebook.

face

pojemniki na odpady

Oferujemy pojemniki, które są odporne na przekłucie, konstrukcja otworu wrzutowego umożliwia bezpieczne i wygodne zbieranie odpadów.

Pojemniki na odpady Pojemniki na odpady

ZGŁOŚ ODBIÓR ODPADÓW

Poprzez formularz na stronie możesz w łatwy sposób zgłosić odbiór odpadów.

Nasz adres

EkoEuropa Energy Sp. z o.o.
00-848 Warszawa
ul. Żelazna 59a lok. 1324
Adres do korespondencji:
ul. Ząbkowska 23/25 lok. U-10
03-736 Warszawa
tel. (22) 631 88 97
NIP: 527-26-32-018
REGON: 141749935

e-mail: info@ekoeuropa.pl