Odpady medyczne [zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, ze zm.)] to odpady powstające w związku z udzielaniem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny.
W związku z powyższym odpady medyczne to odpady powstające podczas diagnozowania, leczenia i profilaktyki medycznej, jednak są to także substancje i przedmioty, które nie spełniają wymagań technicznych, przez co stanowią zagrożenie dla środowiska oraz zdrowia lub życia ludzi.
Przykłady odpadów medycznych
Wykaz odpadów medycznych, w których zawarte zostały także odpady zakaźne, został zawarty w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. Zostały one podzielone według źródła powstawania i wiele z nich to także odpady weterynaryjne. Są to m.in.:
- odpady z opieki okołoporodowej,
- części ciała i organy,
- pozostałości po żywieniu pacjentów przebywających na oddziałach zakaźnych,
- narzędzia chirurgiczne oraz ich resztki,
- materiały zakażone krwią,
- preparaty biologiczne,
- kultury laboratoryjne.
W celu zagwarantowania bezpieczeństwa istotny jest sposób zbierania odpadów medycznych, które muszą trafić do odpowiednich pojemników. Zapewniamy je również w naszej firmie.
Gdzie wytwarzane są odpady medyczne?
Współpracę z firmą zajmującą się odbiorem odpadów medycznych, ich wywozem i utylizacją, muszą nawiązać:
- przychodnie,,
- gabinety stomatologiczne,
- banki krwi,
- szpitale,
- laboratoria,
- salony tatuażu,
- salony fryzjerskie i kosmetyczne,
- domy pomocy społecznej
Odbiór, wywóz i utylizacja odpadów medycznych
Odpady medyczne nie mogą być ani poddawane odzyskowi, ani składowane na wysypiskach (tylko w określonych przypadkach), ze względu na niebezpieczeństwo dla ludzi, zwierząt i środowiska. Właśnie dlatego konieczne są odpowiednie sposoby utylizacji odpadów medycznych. Jedną z metod jest tzw. termiczne przekształcanie odpadów. W tym przypadku dochodzi do ich spalenia w odpowiednio wysokiej temperaturze, pozwalającej na pozbycie się toksycznych związków chemicznych i substancji. Kolejną metodą jest przetwarzanie mikrofalowe. Utylizacja odpadów medycznych trwa około 30 minut i polega na oddziaływaniu na nie mikrofalami. Następnym etapem jest pełna dezynfekcja w komorach, w których panuje temperatura powyżej 90oC. Popularna jest również dezynfekcja chemiczna: przedmioty poddawane są działaniu chloru, co powoduje ich unieszkodliwienie. Następnie przeprowadzany jest wywóz odpadów medycznych na wysypisko.